
Czym jest Mitologia?
Jest to zbiór mitów przekazywanych przez starożytną grecką tradycję, opowieści o bogach i herosach, wyjaśniających miejsce człowieka w świecie, oraz samo funkcjonowanie świata, jego stworzenie i historię. Czerpano z niej wiedzę na temat świata i rozwijano na tej podstawie normy etyczne wyznaczające miejsce człowieka w ustalonym porządku świata.
Źródła Mitologii:
Najstarszymi źródłami wiedzy o mitologii greckiej są dzieła Homera i Hezjoda. Mitologia stymulowała twórczość artystyczną do tego stopnia, że ciągle pojawiały się nowe wątki, odzwierciedlające relacje zachodzące między człowiekiem i bogami; służyły one głównie do określenia granic, których śmiertelnikom nie było wolno przekraczać.
Zabytki Grecji:
Rodos – wyspa, zlokalizowana pomiędzy dwoma morzami: Śródziemnym i Egejskim. Wschodnie wybrzeże wyspy usytuowane jest nad Morzem Śródziemnym, a zachodnie nad Morzem Egejskim.
Nazwa wyspy pochodzi od starogreckiego słowa „ῥόδον” (róża), oznaczającego hibiskus. W herbie wyspy umieszczony jest skaczący daniel zwany Elefosem (ἔλαφος).
Olimpia – miejscowość w Grecji, na Peloponezie.
W starożytności Olimpia była ośrodkiem kultu Zeusa. Od 776 roku p.n.e. miejsce igrzysk olimpijskich. W 1989 roku stanowisko archeologiczne w Olimpii zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Partenon – świątynia poświęcona Atenie Partenos (pol. Atenie Dziewicy) na akropolu ateńskim, wzniesiona w połowie V w. p.n.e. według planów Iktinosa i Kallikratesa pod nadzorem Fidiasza, który wykonał również elementy rzeźbiarskie.
Zbudowana z białego marmuru pentelickiego w zgodzie z porządkiem doryckim, uważana za najdoskonalszy jego przykład.W 1987 roku akropol ateński wraz z Partenonem został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Delfy – stanowisko archeologiczne w Grecji Środkowej obejmujące ruiny antycznego sanktuarium poświęconego Apollinowi, gdzie funkcjonowała wyrocznia delficka oraz sanktuarium Ateny Pronaja („Ateny Strażniczki Świątyni”).
Zamek Platamonas – ważny element historii Pierii, to zamek krzyżowców w północnej Grecji, położony na południowy wschód od Olimpu, w strategicznym miejscu kontrolującym wylot doliny Tempe, przez którą przebiega główna droga łącząca Macedonię z Tesalią i południową Grecją. Wieża, z której rozciąga się widok na autostradę, jest imponującą średniowieczną fortecą.
Ważnymi odkryciami są płyty hellenistycznego muru, które potwierdzają sugestię, że na tym miejscu znajdowało się starożytne greckie miasto Herakleion, oraz brama w murze donżonu. Rdzeń miasta Herakleion nie został jeszcze odnaleziony, ale dzięki skorupom i monetom znalezionym podczas ostatnich wykopalisk przypuszcza się, że znajduje się on po północno-zachodniej stronie wzgórza zamkowego.
Jeżeli chcesz się dowiedzieć czegoś więcej kliknij TU