Ozorków pmu2021 plakat- finansowanie
Termin: 21.05-03.06.2023
Partner: 3rd General Lyceum of Katerini
 
W ramach programu merytorycznego:
 
– Pracowaliśmy nad tworzeniem bloga o tematyce poświęconej zdrowemu stylowi życia w 3 językach: polskim, angielskim i greckim!
– Braliśmy udział w zajęciach w greckiej szkole, podczas których skupiliśmy się m.in. na opracowaniu i przeprowadzenie rozgrzewki plenerowej przez uczniów.
– Ćwiczyliśmy i opracowywaliśmy różnorodne aktywności sportowe.
– Na targu w Leptokarii mogliśmy nabyć wiele produktów regionalnych, np. oliwy, miody, oliwki, melony, ale także dorodne papryki, pomidory czy truskawki. Nie zabrakło dużego wyboru świeżych ryb. Kusiły nas także daktyle, morele, ale także chałwa czy baklawa. Jednak przede wszystkim dostaliśmy nowe zadania – rozmawialiśmy ze sprzedawcami na temat uprawy oliwek, poznawaliśmy ich rodzaje, wypytywaliśmy o idealny przepis na sałatkę grecką. Następnie w tawernie w Eganii czekał na nas szef kuchni. Pod jego czujnym okiem, rozwijając przy okazji w praktyce umiejętność posługiwania się językiem greckim, zajęliśmy się przygotowaniem tradycyjnej greckiej potrawy – musaki. Wizytę w tawernie zwieńczyło wspólne próbowanie przygotowanej musaki.
– Wzięliśmy udział w lekcji otwartej z wychowania fizycznego. Udaliśmy się na rekreacyjny spacer po okolicy, który połączyliśmy z treningiem interwałowym. To był wspaniały sposób na aktywność fizyczną i jednocześnie możliwość podziwiania pięknych widoków. 
– Pracowaliśmy nad doskonaleniem naszych umiejętności językowych. Zbieraliśmy informacje, robiliśmy zdjęcia i doskonaliliśmy umiejętności pisania i mówienia po angielsku.

– W ramach zajęć z psychologii pozytywnej dowiedzieliśmy się, jak dbać o higienę zdrowia psychicznego. Poznaliśmy metody relaksacyjne, takie jak muzykoterapia, oraz jak praktykować uważność i radzić sobie ze stresem. To były naprawdę wartościowe lekcje, które pomogły nam zrozumieć znaczenie równowagi emocjonalnej.

– Pracowaliśmy w grupach projektowych nad blogiem oraz opracowywaliśmy słowniczki. Dokumentowaliśmy zebrane podczas zajęć w terenie informacje i zdjęcia.
– Odbyła się gra miejska w Katerini, w trakcie której doskonaliliśmy umiejętności językowe, gromadząc materiały do przygotowywanego bloga.
– Odwiedziliśmy fabrykę sera feta, dzięki czemu mogliśmy jeszcze bardziej zgłębić kulinarną stronę Grecji.
– Nauczyliśmy się podstaw jogi podczas naszych teoretycznych zajęć, a potem stosowaliśmy zdobytą wiedzę w praktyce, wykonując ćwiczenia na plaży.

– Odwiedziliśmy lokalną restaurację, gdzie poznaliśmy tajniki diety śródziemnomorskiej, uważanej za jedną z najzdrowszych na świecie.

 
W ramach programu kulturowego, odbywanego w weekend i popołudniami:

– Odkrywaliśmy kulturowe oblicze Hellady
– Wybraliśmy się na wspaniałą przygodę statkiem na wyspę Skiathos, położoną w zachodniej części Morza Egejskiego. Piękna zabudowa wyspy Skiathos, z charakterystycznymi białymi budynkami, niebieskimi okiennicami i drzwiami, okazała się być niezwykle ujmująca. Dowiedzieliśmy się, że Grecy podczas okupacji tureckiej używali tych kolorów jako symbolu swojej miłości do ojczyzny, nawiązując do greckiej flagi. Następnie ruszyliśmy na zwiedzanie wyspy, delektując się smakami śródziemnomorskiej kuchni i spacerując wąskimi uliczkami o niepowtarzalnym klimacie. Musieliśmy również porozumieć się z gospodarzami greckiej wyspy – niektórzy z nas używali języka angielskiego, inni próbowali krótkich rozmów po grecku.

Nie mogliśmy odmówić sobie podziwiania turkusowego koloru Morza Egejskiego i uwieczniania jego piękna na licznych zdjęciach.
– Zostaliśmy zaproszeni do nauki tradycyjnego greckiego tańca – sirtaki.
– Odbyliśmy podróżą duchową poprzez odwiedzenie Meteorów – jednego z najbardziej unikatowych formacji skalnych na świecie. Meteoros, czyli “zawieszony w powietrzu” lub “środek nieba”, od wieków przyciąga mnichów, którzy znaleźli tam ciszę sprzyjającą medytacji. Obecnie istnieje tam sześć czynnych prawosławnych klasztorów. Odwiedziliśmy klasztor Warłama, który oprócz dwóch kaplic i muzeum religijnego, posiada duży taras z przepięknym widokiem. Napawaliśmy się niesamowitymi krajobrazami i dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy o życiu mnichów i religii prawosławnej, która jest główną religią w Grecji.

– Udaliśmy się do wąwozu u podnóża masywu Olimp, odwiedziliśmy Centrum Informacji Turystycznej i obejrzeliśmy wystawę dotyczącą masywu. Następnie ruszyliśmy na pieszą wędrówkę szlakiem prowadzącym na Mitikas (Nos Zeusa). Poczuliśmy przedsmak prawdziwej górskiej wycieczki, docierając do źródełka Afrodyty. Po drodze widzieliśmy niezwykle bujną roślinność i podziwialiśmy wspaniałe górskie krajobrazy. Pokonane kilometry pozwalają zachować dobrą kondycję.
–  Spacerowaliśmy po Neipori.

– Udaliśmy się także do Starego Panteleimonu. To mała, górska wioska, która nazywana jest żywym skansenem. Tradycyjne greckie domy w ciasnej zabudowie i wąskie uliczki

Artykuły związane z projektem na naszej stronie:

Przejdź na stronę szkoły

zdrowo_-_nie_tylko_na_sportowo-plakat