Czym jest ekologia?

Mówiąc o ekologii, na myśli trzeba mieć naukę będącą dziedziną biologii. Ekologia zajmuje się opisywaniem zależności, które występują między poszczególnymi gatunkami organizmów żywych a ich środowiskiem bytowym. W zakresie tej dziedziny leży także badanie zjawisk, które zachodzą pomiędzy poszczególnymi organizmami żywymi. 

Na ekologię składa się kilka systemów, takich jak:

Populacja – określona grupa przedstawicieli danego gatunku organizmów żywych, które oddziałują na siebie i krzyżują się między sobą;

Biocenoza – stanowi zbiór określonych organizmów żywych, które wzajemnie oddziałują na siebie;

Biotop – środowisko naturalne, w którym występują określone grupy organizmów żywych;

Ekosystem – to zbiór wybranych organizmów żywych, które występują w określonym środowisku naturalnym, czyli mamy tu do czynienia z połączeniem biocenozy i biotopu;

Biosfera – to całkowita przestrzeń, którą zajmują organizmy żywe.

Czym zajmuje się ekologia?

Jako nauka, ekologia pochyla się nad różnymi zjawiskami. To sprawia, że ze względu na zakres badanych i opisywanych zjawisk, należy dzielić ją na następujące dziedziny:

Ekologia społeczna zajmuje się umieszczaniem wybranych jednostek, reprezentujących określony gatunek organizmów żywych, w środowisku, w którym nie występuje w sposób naturalny. Takie działanie pozwala poznać zależności oraz wyodrębnić charakterystyczne cechy określonych gatunków.

Ekologia populacyjna skupia się na wybranej populacji organizmów żywych. Bada jej funkcjonowanie i liczebność.

Ekologia behawioralna bada organizmy żywe w nowych warunkach. Dzięki temu możliwe jest szczegółowe poznanie zachowań określonych gatunków.

Ekologia ewolucyjna pochyla się nie tylko nad teraźniejszością, ale i nad przeszłością. Bada historię powstania wybranego gatunku organizmów żywych i zmiany, jakie zachodziły w nim w toku ewolucji. 

Synekologia zajmuje się grupą wybranych organizmów żywych. Bada przede wszystkim ich wzajemne oddziaływanie.

Autoekologia bada organizmy żywe w ich naturalnym środowisku. Pochyla się przede wszystkim nad ich rozwojem i funkcjonowaniem.

Jeżeli chcesz się dowiedzieć czegoś więcej kliknij TU